Překvapivé výhody vitamínu D

Vitamin D je něco, co se nazývá i darem slunečního záření. Vyrábí ho totiž přímo naše pokožka právě v momentě, kdy na ni dopadají sluneční paprsky. Problém nastává tehdy, pokud si nevíte zajistit dostatečný přísun tohoto vitaminu přirozenou cestou, tedy ze slunečního záření. Tehdy jste odkázáni na jeho přísun v podobě různých vitaminových tablet.

Důležité funkce vitamínu D Vitamín D má několik důležitých funkcí. Mezi nejdůležitější patří regulace absorpce vápníku a fosforu, přičemž zároveň zajišťuje normální fungování imunitního systému. Dostatečné množství vitaminu D je důležité pro normální vývoj kostí či zubů a zvýšení odolnosti proti určitým onemocněním.

Pokud vaše tělo nemá dostatek vitamínu D, vystavujete se riziku vzniku abnormalit v kostech. Patří mezi ně například měkké kosti či osteoporóza.

Výhody, které vás překvapí Vitamín D bojuje proti chorobám. Jeden konkrétní výzkum poukázal na fakt, že vitamin D může hrát důležitou roli při:

  • snížení rizika roztroušené sklerózy
  • snížení pravděpodobnosti srdečních chorob
  • snížení rozvoje chřipky ve vašem těle

Jednou z dalších překvapivých výhod je, že vitamin D bojuje proti depresím. Další z výzkumů dokázal, že vitamin D může mít vliv při tvorbě nálad, konkrétně při potlačování deprese. Studie byla zaměřena na lidi s depresí, kteří dostávali dávky vitamínu D, čímž se zlepšil jejich zdravotní stav. Právě nedostatek vitaminu D byl zpozorován na vzorku lidí, které častěji trápila deprese a úzkost.

Vitamín D zároveň podporuje hubnutí. Právě proto by ho měli zařadit do svých stravovacích návyků ti, kteří se snaží zlepšit svou postavu nebo předcházet srdečním chorobám. Ideální formuli vitamínu D naleznete na našem webu.