Nezbytnost vitamínu C pro naše tělo

Lidské tělo je pozoruhodné v mnoha ohledech. Má však své limity, mezi které patří například neschopnost vyrobit si vitamin C. Právě s ním souvisí mnoho zdravotních výhod. Vitamín C se nachází v mnoha druzích ovoce a zeleniny, včetně jablek, kiwi, jahod, papriky či zelí. Doporučený denní příjem vitamínu C je pro ženy 75 mg a pro muže 90 mg.

Vitamín C snižuje riziko chronického onemocnění Jde o silný antioxidant, který napomáhá posílení přirozené obranyschopnosti vašeho těla. Antioxidanty jsou molekuly, které posilují imunitní systém. Fungují tak, že chrání buňky před škodlivými molekulami nebo jinak nazývanými radikály. Pokud se začnou radikály hromadit, mohou podporovat oxidační stres, který souvisí s mnoha chronickými chorobami.

Vitamin C může udržet váš krevní tlak na uzdě Vysoký krevní tlak vás vystavuje riziku srdečních chorob, které jsou celosvětově nejčastější příčinou úmrtí. Existují studie, které dokazují, že vitamin C pomáhá ke snížení krevního tlaku. Platí to dokonce nejen u zdravých dospělých, ale iu těch, kteří zvyknou mít s tlakem problémy.

Vitamin C může snížit hladinu kyseliny močové v krvi a zabránit vzniku záchvatů dny Dna se objevuje v momentech, kdy je v krvi příliš mnoho kyseliny močové. Ta je odpadním produktem lidského těla. Při vysokých hladinách může krystalizovat a ukládat se v kloubech. V jisté studii se udává, že lidé, kteří konzumovali vitamín C měli podstatně nižší hladiny kyseliny močové v krvi než ti, kteří tento vitamín neužívali.

Vitamín C pomáhá předcházet nedostatku železa Vitamín Železo je důležitá živina, která má v těle několik funkcí. Je nezbytné pro tvorbu červených krvinek a transport kyslíku do celého těla. Doplňky s vitamínem C mohou pomoci ke zlepšení vstřebávání železa z potravy. Pomáhá při přeměně toho železa, které je slabě absorbovány, například z rostlin. Je to nezbytné zejména pro lidi, kteří nejedí maso. Právě maso je totiž největším zdrojem železa vůbec.